1000 днів широкомасштабної війни — 2 роки, 8 місяців, 27 днів тривог, відчаю, стресу, молитов, а водночас стійкості, мужності, спротиву, героїзму.
1000 днів часу, за який Україна викарбувала кров’ю і залізом свою назву на мапі світу, виховала повагу і захоплення барвами свого Стягу, бездоганними геометричними формами національного Герба та лицарським чином Воїнів Світла — Збройних Сил України на всій земній кулі. 1000 днів, що утвердили нас як монолітну націю — етнічну, політичну, духовну.
Звісно, у війні, що триває 10 років і 9 місяців, понад чверть якої вже широкомасштабна, говорити такі пафосні сенси якось уже не комільфо… Адже на 1000-й день відчувається загальна втома від того, що відбувається: від щоденної статистики втрат, обстрілів, руйнувань, від просувань ворога в стертих з лиця землі населених пунктах сходу України. Окрім того, щодня кожному доводиться відфільтровувати ворожі ІПСО від об’єктивних новин в інформаційному просторі, що накладається на здебільшого недоспані через постійні «шахедні» атаки ночі…
Але хоч точиться війна, та все ж життя триває. І кожен, хто проживає цей тисячний день, неодмінно згадає всі ті етапи протистояння, що викликають не тільки сум, а й гордість, повагу, натхнення на подальшу боротьбу до неминучої нашої Перемоги.
Пам’ятати і розуміти те, як розвивається війна дуже важливо, бо кожна війна має свої етапи. Широкомасштабній передувала «гібридна» фаза, що розпочалася окупацією Криму.
Хронологія російсько-української війни: «гібридна» фаза (лютий 2014 — лютий 2022)
Потім, від липня 2021 року, йшла підготовка до «великої війни», яка, на жаль, була неминучою.
Хронологія російсько-української війни: підготовча фаза широкомасштабного вторгнення
А коли 24 лютого 2022 року російська федерація здійснила відкритий широкомасштабний напад на Україну — розпочався новий період російської агресії проти України, який науковці також ділять на частини. Зокрема, фахівці Національного університету оборони України виокремлюють кілька стратегічних оборонних і наступальних операцій.
Хронологія російсько-української війни: етапи відсічі вторгнення рф
«Оскільки ми перебуваємо в новому інформаційному суспільстві, де події розвиваються швидше, аналізуються швидше, навіть історія пишеться швидше, то, і прості люди, і інформаційні ресурси, і навіть науковці потребують набагато швидшої періодизації. Ми де-факто періодизуємо цю війну за роками, або за кампаніями: кампанія 22 року, кампанія 23 року, кампанія 24-го.
Так, кампанію 2024 року умовно можна ділити, як це робиться традиційно, на зимово-весняну, весняно-літню, літньо-осінню, і зараз вже ми вступили в осінньо-зимову кампанію. Кожен із цих періодів має свої особливості і характерні риси, пов’язані з кліматом, з територією, з природою, але водночас вони мають особливості, пов’язані, наприклад, з проведенням мобілізаційної кампанії в нас, завершенням чи відкриттям прихованої мобілізації в росії. Вони збігаються з наданням чи ненаданням нам військово-технічної допомоги. Тобто є дуже багато чинників, які можуть вплинути на ту чи іншу періодизацію, якою б вона не була — чи вона буде календарною, чи подієвою, чи знаковою, тобто буде спиратися на якісь окремі знакові події, від яких ми будемо відраховувати.
Знаковою була, наприклад, періодизація 2022 року. Фактично вся вона базувалася не стільки на календарі, скільки на знакових подіях, які можна було відзначити (Битва за Київ, втеча окупантів з острова Зміїний, Харківська і Херсонська наступальні операції). Але така періодизація можлива лише під час активної фази ведення бойових дій, коли обидва супротивники є активними. На даний момент ми змушені через низку чинників відповідати на дії росії.
За матеріалами
https://armyinform.com.ua/2024/11/19/1000-dniv-shyrokomasshtabnoyi-vijny-hronologiya-zla/,
що підготовлені головою ГО «Центр мілітарної історії» Василем Павловим.