Приймальна комісія:  email telephon30   telegram color   whatsapp 

Сьогодні Всесвітній день вишиванки

tkachuk-olex

Олександр Ткачук, який є одним із засновників та популяризаторів свята Всесвітній день вишиванки, яке цього року припадає на 15 травня, написав сьогодні такий допис  у Facebook:

"Сьогодні Всесвітній день вишиванки!

Цьогоріч, ми засновники свята, присвятили його окупованій спадщині.
Гасло – врятувати від забуття, вберегти для нащадків.
Це не пафосні слова, а план дій.

Він був вже неодноразово втілений українцями і ось про це кілька історій:

1. Післявоєнна радянська окупація Львівщини. Люди мають безліч вишиванок в жовто-блакитних кольорах, з тризубами, зі сваргами. Усвідомлюючи вже тоді, що м_ска_ота буде знищувати все і всіх, бо українське, вирішують зберегти для нащадків найцінніше. І закопують в землю такі вишиванки. Лише в 90-х роках діти-внуки відкопують, передають в музеї, відшивають нові зразки.

2. Часи АТО та широкомасштабного вторгнення, українці покидають окуповані території через фільтраційні блокпости кац_п_в. Розуміючи загрозу увʼязнення чи смерті старанно і хитро ховають у валізах чи на собі вишиванки, аби вивезти найдорожче з окупації. І багатьом це вдається.

3. Харківщина, жовтень 2022 року. Звільнена земля. Прикордонне село Хатнє займає одна з рот нашого 92 батальйону 107 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ. р_с_ня починає регулярні обстріли і руйнує місцеву школу. Згодом мій побратим Давід Стрільчук оглядаючи руїни, знаходить вишиванки та рушники, які були шкільному музеї та передає Леся Воронюк у Музей Української Вишиванки.

Але сьогодні ми говоримо не лише про вишиванки, а про все культурне надбання, яке залишилось в окупації. Що ми можемо зробити, аби не втратити культурне надбання зважаючи на постійну загрозу з боку окупантів?

1. Ретельно оцінювати загрозу і планувати евакуацію, коли це ще можливо. На жаль Міністерство культури та стратегічних комунікацій лише на четвертий рік війни почало про це щось говорити.

2. Оскільки я військовий, вбачаю необхідність створення відповідних підрозділів для пошуку та збереження культурної спадщини в зоні бойових дій, в окупації і т.д. В історії є успішні прецеденти. Принаймні наразі ці функції можуть виконувати військовослужбовці, яким це цікаво, або мають відповідні знання чи фах.

3. Загалом весь державний апарат, військові, спецслужби, суспільство мають працювати на збереження нашої культури та ідентичності. Бо ворог розуміє, що всіх фізично не знищить, а знищити чи присвоїти культуру це він вміє.
4. Тому збирайте подібні історії, культурні артефакти, українську спадщину, бережіть і примножуйте, виховуйте дітей, говоріть українською, читайте українською. "

P.S: До слова, Олександр Ткачук також є добрим другом та колишнім волонтером нашої міжнародної спільноти InformNapalm. 10 років тому він також активно долучався до проєктів, які створювали волонтери нашої команди - вимушені переселенці з Криму та Луганщини. Тому тема Всесвітнього дня вишиванки цього року про окуповану спадщину також відгукується і в серці наших волонтерів та засновників спільноти.

Продовжуємо інфографіки про основні дати #вступ2025

Вступ до закладів передвищої освіти на основі базової середньої освіти (9 класів)

vstup01 vstup02 vstup03 vstup04 vstup05